Kaj zagotavlja HTTPS povezava in zakaj je tako pomembna? Kako deluje SSL certifikat? Kaj pridobite z namestitvijo SSL certifikata na svojo spletno stran? Kje ga naročiti? Vse to in več v nadaljevanju članka.
V digitalnem svetu, kjer je varnost podatkov izjemno pomembna, se vse več spletnih mest odloča za uvedbo HTTPS povezave. HTTPS, kratica za angleško zloženko HyperText Transfer Protocol Secure, je varna različica protokola HTTP in zagotavlja zaščito pri izmenjavi podatkov med uporabnikom in spletno stranjo. S povezavo HTTPS se podatki, ki se prenašajo med brskalnikom in strežnikom, šifrirajo, kar preprečuje, da bi jih tretje osebe prestregle in zlorabile. To je še posebej pomembno pri obdelavi občutljivih informacij, kot so gesla, podatki kreditnih kartic in drugi osebni podatki.
Uporaba HTTPS danes velja za standard, saj ne le izboljšuje varnost, temveč tudi krepi zaupanje uporabnikov v spletne strani. Brskalniki, kot so Google Chrome, Mozilla Firefox in drugi, označujejo spletne strani brez HTTPS z opozorilom "Ni varno", kar uporabnike lahko odvrne od obiska. Poleg tega iskalnik Google daje prednost spletnim stranem s povezavo HTTPS, kar pozitivno vpliva na njihovo vidnost in obiskanost. Za vzpostavitev povezave HTTPS je potrebno na spletno stran namestiti SSL certifikat, ki velja za ključni element pri zagotavljanju varne povezave.
Kako deluje SSL certifikat?
SSL certifikat (Secure Sockets Layer) je digitalno varnostno potrdilo, ki potrjuje identiteto spletne strani in omogoča šifriranje podatkov med strežnikom in brskalnikom obiskovalca. Ko uporabnik obišče spletno stran, na katero je nameščen SSL certifikat, brskalnik in strežnik vzpostavita varno povezavo. V tem procesu so vsi podatki, ki se pretakajo med spletno stranjo in uporabnikom, šifrirani in kot takšni zaščiteni pred morebitno zlorabo. Čeprav bi spletni napadalec podatke morda prestregel, jih zaradi napredne metode šifriranja ne bi mogel prebrati.
SSL certifikati so izdani s strani zaupanja vrednih izdajateljev, imenovanih overiteljske agencije (CA – Certificate Authorities). Te agencije preverijo identiteto lastnika spletne strani in izdajo certifikat, ki potrjuje verodostojnost spletišča. Ko je SSL certifikat nameščen na strežnik, obiskovalci spletne strani v naslovni vrstici brskalnika vidijo URL naslov, ki se začne s https://. V nekaterih brskalnikih je vidna tudi ikona ključavnice. Obiskovalcem to daje zagotovilo, da je povezava varna in da so njihovi podatki zaščiteni, zato takšnemu spletnemu mestu bolj zaupajo.
Obstaja več vrst SSL certifikatov, ki se razlikujejo glede na stopnjo preverjanja identitete in zaščite. Najpogostejši so domenski certifikati (DV – Domain Validation), na voljo pa so tudi organizacijski certifikati (OV– Organization Validation) in certifikati z razširjeno validacijo (EV – Extended Validation). Domenski SSL certifikati so najosnovnejši in najcenejši, medtem ko razširjeni certifikati zagotavljajo najvišjo stopnjo zaupanja, saj vključujejo obsežno preverjanje podjetja, ki je lastnik spletne strani.
Glavni razlogi za namestitev SSL certifikata
Namestitev SSL certifikata prinaša številne prednosti, ki niso omejene zgolj na varnost. Glavni razlogi, zakaj bi morali na svoje spletno mesto namestiti SSL certifikat, so:
Varovanje podatkov: SSL certifikat šifrira podatke, ki se prenašajo med obiskovalcem in vašo spletno stranjo. S tem zagotavlja varnost občutljivih informacij, kot so gesla, osebni podatki in bančne informacije.
Izboljšanje zaupanja uporabnikov: Prikaz ključavnice in povezave https:// v naslovni vrstici brskalnika obiskovalcem sporoča, da se nahajajo na varni povezavi, kar povečuje zaupanje v vašo spletno stran.
Boljša uvrstitev v iskalnikih: Spletne strani, ki so zaščitene s SSL certifikatom in se posledično nahajajo na varni povezavi, imajo prednost v iskalnikih, kar izboljša njihovo vidnost ter poveča obiskanost.
Zaščita pred phishing napadi: SSL certifikati pomagajo preprečiti phishing napade (prevare, pri katerih napadalci z lažnimi spletnimi stranmi poskušajo pridobiti občutljive podatke), saj uporabniki lažje ločijo legitimna spletna mesta od lažnih.
Skladnost z zakonodajo: Številne zakonodaje in predpisi o varovanju podatkov, kot je GDPR v EU, zahtevajo zaščito osebnih podatkov, kar vključuje tudi uporabo HTTPS povezave.
Izboljšana hitrost nalaganja strani: HTTPS povezava pogosto uporablja protokol HTTP/2, ki pripomore k izboljšanju hitrosti nalaganja spletne strani in na ta način pozitivno vpliva na uporabniško izkušnjo.
SSL certifikat je pomemben element vsakega sodobnega spletnega mesta, saj ne le ščiti podatke, ampak tudi krepi zaupanje obiskovalcev, izboljšuje hitrost nalaganja, povečuje vidnost v iskalnikih ter zagotavlja skladnost z zakonodajnimi zahtevami. Uporaba SSL certifikata je še posebej pomembna v primeru spletne trgovine, kjer zaupanje obiskovalcev vpliva na stopnjo prodaje, vsekakor pa je namestitev smiselna tudi za vse druge vrste spletišč.
Zakaj SSL certifikat naročiti pri NEOSERV?
SSL certifikat je mogoče naročiti pri nekaterih ponudnikih spletnega gostovanja in domen. Med najbolj uveljavljenimi na slovenskem trgu je NEOSERV.si, ki deluje že od leta 2003 in ima na področju spletnih storitev bogate izkušnje. Pri njem so vam po ugodnih cenah na voljo SSL certifikati ene največjih overiteljskih agencij na svetu – Sectigo, ki je znana po visoki stopnji varnosti in zaupanja.
NEOSERV nudi širok nabor SSL certifikatov za različne potrebe uporabnikov. Med njimi so domenski, poslovni in razširjeni SSL certifikati, ki se med seboj razlikujejo po stopnji preverjanja, ravni zaupanja in višini garancije izdajatelja. Poleg standardnih certifikatov so na voljo še wildcard certifikati, z uporabo katerih je mogoča zaščita neomejenega števila poddomen. NEOSERV ponuja tudi multi-domain SSL certifikate, ki so namenjeni zaščiti več domen z enim samim certifikatom. Celovita ponudba vam tako omogoča, da izberete optimalen SSL certifikat za svoje spletno mesto.
Če imate pri NEOSERV zakupljen paket spletnega gostovanja, vam glede namestitve certifikata na spletno stran ni potrebno skrbeti, saj brezplačno namestitev SSL certifikata opravi ponudnik. Poleg tega vam tudi svetuje glede izbire primernega certifikata za vaš spletni projekt ter odgovori na vsa morebitna vprašanja. Naj za konec omenimo še, da je ekipa NEOSERV do danes prejela že več kot 3000 pohval naročnikov, kar priča o visoki kakovosti storitve in izjemni tehnični podpori strankam.
Ključne besede: neoserv, varna https povezava za vaso spletno stran