3 napake pri registraciji domene: ne naredite jih!
14. 05. 2024 ob 08:19
Se zavedate, kako pomembna je izbira dobre domene? Le ena napaka vam lahko prepreči uspeh, ki bi ga sicer na spletu dosegli, če bi registrirali ustrezno domeno. Zato ne spreglejte najbolj usodnih napak, do katerih prihaja pri izbiri "imena na spletu".
Domena bo vaše ime na spletu. Bo vaš spletni naslov, prek katerega bodo uporabniki interneta dostopali do vaše spletne strani. Razlika med dobro in slabo domeno je lahko zelo majhna, negativne posledice slabe izbire pa večje, kot si mislite. Čeprav ste morda dobili odlično podjetniško idejo, ki jo širnemu svetu nameravate predstaviti prek spleta, vam izbira napačne domene lahko močno oteži pot do uspeha. V najslabšem primeru pa vam jo celo zapre.
Dejstvo je, da je ogromno dobrih domen že zdavnaj registriranih in vam zato niso več na voljo. Toda brez skrbi, z nekaj razmisleka in domišljije lahko prav vsak najde prosto domeno, ki ustreza vsem kriterijem dobre izbire. Zagotovo tudi vi. Paziti morate le, da ne naredite katere izmed napak, do katerih pri registraciji domene prihaja prepogosto. V nadaljevanju več o tem, na koncu pa še nekaj nasvetov, s pomočjo katerih boste registrirali domeno, za katero vam nikoli ne bo žal.
1. Izbira slabega imena domene
Najpogostejša napaka, ki se vam lahko kaj hitro pripeti, je vsekakor ta, da izberete neposrečeno oziroma slabo domensko ime. Kaj vse gre pri izbiri imena lahko narobe?
Med registracijo domene ste se "zatipkali". Ko na spletni strani registrarja vpisujete domeno v iskalnik, bodite pozorni, da ste v polje zagotovo vnesli domeno, ki jo želite registrirati. Preden zaključite spletni nakup, vsaj dvakrat preverite, da se niste zatipkali.
Odločili ste se za domeno s predolgim imenom. Lahko bi rekli, da pri registraciji domene velja izrek "manj je več". Krajšo domeno si bodo obiskovalci lažje zapomnili, lažje jo boste komunicirali in tudi izgledala bo precej lepše (npr. na vizitki).
Izbrali ste domeno, ki nikakor ne gre v uho. Morda ste izbrali dovolj kratko domeno, tja nekje do 10 znakov, vendar je ime takšno, da si ga je izjemno težko zapomniti. Razmislite še enkrat in svoje bližnje povprašajte, ali se jim domena sliši dobro.
Izbrana domena vključuje posebne znake. Najboljša bo registracija domene, ki vsebuje zgolj črke. Če ni nujno, se izogibajte vezajem in številkam, vsekakor pa vam odsvetujemo registracijo domene s šumniki, saj se njihova raba v praksi nikoli ni najbolje uveljavila.
Odločili ste se za besedno zvezo v neprimernem jeziku. Morda ste se odločili za besedno zvezo v slovenščini, saj boste želeli doseči prebivalce Slovenije. Pa ste prepričani, da se ne boste čez nekaj let odločili, da svoje izdelke ali storitve predstavite tudi na tujem trgu?
Ime domene je registrirana blagovna znamka. Marsikdo med preverjanjem domen ugotovi, da je za registracijo na voljo izjemno zanimiva domena. Registrira jo, brez da bi preveril, ali gre morda za registrirano blagovno znamko, kasneje pa ima zaradi tega težave, seveda ostane tudi brez domene.
2. Registracija domene z neustrezno končnico
Ste vedeli, da obstaja več kot 1.500 različnih domenskih končnic? Druga napaka, ki ima lahko izjemno negativen vpliv na uspešnost in prepoznavnost spletne strani, je izbira napačne domenske končnice.
· Domenska končnica ne ustreza ciljnemu trgu. Če želite s spletno stranjo doseči prebivalce Italije, boste najboljši rezultat dosegli z registracijo .IT domene. Enako velja tudi v primeru domače domene .SI, ki jo boste registrirali, ko se boste na spletu želeli predstaviti s spletno stranjo v slovenskem jeziku. Izberite torej končnico, ki bo ustrezala ciljnemu občinstvu.
· Domenska končnica ne uživa splošnega zaupanja. Nekatere domenske končnice so na prvi pogled videti zanimive, vendar med mnogimi uporabniki spleta ne uživajo kaj dosti zaupanja. Izogibati se velja domenam .INFO, .BIZ, .TK in nekaterim tematskim končnicam.
· Cena domene z izbrano končnico je (pre)visoka. Morda ne gre ravno za napako pri registraciji, toda nekatere domenske končnice so neverjetno drage, tudi po več tisoč evrov (.CAR, .AUTO, .SECURITY itd.). Vsekakor lahko dosežete enako dobre ali celo boljše rezultate s precej cenejšo alternativo.
3. Izbira nezanesljivega registrarja
Zagotovo je marsikdo mnenja, da izbira registrarja, torej ponudnika, pri katerem je mogoče registrirati domeno, ne igra bistvene vloge. Toda resnica ni povsem takšna, saj se registrarji po kakovosti storitve med seboj lahko precej razlikujejo. Katere lastnosti opisujejo slabega registrarja?
· Ne omogoča takojšnje registracije domene. Predstavljajte si, da ste končno našli odlično domeno, ki je na voljo za registracijo. Želite jo hitro registrirati, toda vaš registrar je počasen in domene ne registrira takoj, ko prejme plačilo. Čez nekaj časa pa vas obvesti, da izbrana domena žal ni več na voljo. Vsekakor ne bi bili prvi, ki bi se mu to zgodilo.
· Ne obvešča vas o poteku domene. Domeno običajno registrirate za eno leto (lahko sicer tudi za dlje). Dober registrar vas bo o poteku domene večkrat obvestil, npr. en mesec pred potekom, dva tedna in nekaj dni pred potekom. To je zelo pomembno, saj ne želite, da vaša domena postane neaktivna in da morda celo za vedno ostanete brez nje.
· Ne omogoča vpisa DNS strežnikov. Nekateri registrarji ne dovolijo, da bi domeni vpisali poljubne DNS strežnike. Z drugimi besedami to pomeni, da ne dopuščajo možnosti gostovanja spletne strani pri drugem ponudniku. Spletno stran lahko gostujete le pri njih ali pa je za spremembo DNS strežnikov potrebno plačati.
Domene NEOSERV
· Ne ponuja e-poštnega naslova za preusmeritev e-pošte. Če ne potrebujete spletne strani, vendar le e-poštni naslov, ki vključuje ime domene (npr. info@vasadomena.si), vam ni potrebno zakupiti tudi spletnega gostovanja. Kakovostni registrarji so namreč poskrbeli za možnost uporabe e-poštnega naslova za preusmeritev e-pošte.
· Domene ponuja po višjih cenah od konkurence. Zavedati se morate, da registrarji cene za registracijo domen določajo sami. Cene se torej od registrarja do registrarja lahko precej razlikujejo. Še posebej pozorni pa morate biti na ceno podaljšanja domene, saj je cena za začetno registracijo pri večini mnogo nižja kot za kasnejše letno podaljševanje.
8 nasvetov za registracijo odlične domene
Da boste registrirali kar najboljšo domeno, s katero boste na spletu lažje dosegli uspeh, smo vam za konec pripravili še 8 nasvetov.
· Domena naj ne bo predolga in naj gre enostavno v uho.
· Izogibajte se šumnikom in številkam v imenu domene.
· Registrirajte domensko končnico, ki bo ustrezala ciljnemu trgu oz. obiskovalcem.
· Opravite hitro raziskavo trga in izberite registrarja s tradicijo in dobrim slovesom.
· Bodite pozorni, da je cena za registracijo domene konkurenčna.
· Preverite informacijo, koliko vas bo stalo vsakoletno podaljšanje domene.
· Med registracijo domene vnesite svoj e-naslov, ki ga redno pregledujete.
· Če s projektom mislite resno, domeno registrirajte za daljše obdobje.
Kot vidite, je vse pravzaprav zelo enostavno. Za izbiro imena domena si vzemite dovolj časa, pri izbiri končnice pa pazite, da bo ustrezala lokaciji obiskovalcev ali tematiki vaše spletne strani. In seveda pazite, da ne zagrešite katere izmed napak, ki smo jih omenili v prispevku.