Nakup ograje je dolgoročna naložba, zato od vas zahteva tehten razmislek
Klasične in lamelne ograje so ena najpogostejših izbir med ograjnimi sistemi. Izkazalo se je, da so odlična izbira tako za balkone kot tudi za dvorišča, pri čemer se pogosto postavlja vprašanje - katero izbrati?
Ko gre za izbiro prave ograje za vaš dom, je pomembno pretehtati prednosti in slabosti vsake vrste ograje, poleg tega pa ne smete pozabiti tudi na vaše potrebe in želje.
Da bo odločitev lažja, smo zbrali prednosti in slabosti klasičnih in lamelnih ograj ter izpostavili nekaj dejavnikov, na katere morate biti pri izbiri še posebej pozorni.
Značilnosti lamelnih ograj
Lamelne ograje prepoznate že na prvi pogled, saj je njihovo polnilo sestavljeno iz različnih lamel. Lamele so lahko različno široke, pri čemer lahko izbirate različen razmik med njimi.
Standardni razmik je običajno 4 cm, vendar je le ta lahko manjši, če želite, da vam balkonska ali dvoriščna ograja zagotavlja več zasebnosti. Poleg tega manjši razmik med lamelami ponuja večjo varnost, sploh če so prisotni otroci, saj jim preprečuje prezanje.
Za lamelne ograje lahko rečemo, da so trenutno najbolj priljubljena izbira za balkon in dvorišče.
Balkonska ograja, ki je sestavljena iz posameznih lamel, ni samo estetsko privlačna in moderna, ampak tudi varna. Lamelne ograje pa se uporabljajo tudi za dvorišča, saj zagotavljajo neskončne možnosti prilagodljivosti glede sloga, materialov in videza lamel, enostavno montažo in prilagojeno stopnjo zasebnosti.
Če bi morali izpostaviti slabosti lamelnih ograj, potem moramo na tem mestu izpostaviti predvsem izbiro materiala. Lamelne ograje so namreč na voljo v različnih materialih, za katere pa ni nujno, da bodo zadovoljili vašim potrebam.
Če si želite maksimalne trdnosti, odpornosti na vremenske razmere in nezahtevno vzdrževanje, potem je alu ograja najboljša izbira.
Značilnosti klasičnih ograj
Klasično ograjo običajno sestavljajo ožje palice oziroma profili, ki so postavljeni na najrazličnejše načine in zagotavljajo trdo pregrado. Najpogosteje poznamo vertikalne in horizontalne postavitve, za večji dekorativni učinek pa se lahko odločite tudi za poševno postavitev.
Skupna lastnost klasičnim in lamelnim ograjam je ta, da so lahko izdelane iz različnih materialov. Med najbolj priljubljenimi so les, PVC, kovano železo in aluminij. Če iščete trpežnost, estetsko privlačen izgled in enostavno vzdrževanje, potem je tudi za klasične ograje aluminij zagotovo najboljša izbira.
Čeprav klasične ograje izražajo tradicionalen slog, pa lahko z izbiro pravega materiala tudi na prvi pogled delujejo elegantno in moderno.
Za razliko od lamelnih ograj pa klasične ograje niso tako zelo prilagodljive, kar pomeni, da ste pri izbiri različnih slogov nekoliko bolj omejeni. Pogosto pa se porajajo dvomi tudi glede varnosti.
Klasična balkonska ograja mora biti zasnovana tako, da so posamezni profili na takšni razdalji, da preprečuje padce med profili, in postavljeni na takšen način, da na ograjo ni mogoče plezati.
Kaj je potrebno upoštevati pri izbiri ograje?
Ko se odločate o tem, ali izbrati lamelno ali klasično ograjo, je potrebno poleg prednosti in slabosti, pomisliti tudi na vaše potrebe in želje.
Priporočamo vam, da v tem primeru upoštevate naslednje faktorje za izbiro:
- Izgled: Klasične ograje praviloma ustvarijo tradicionalen slog, zato se bodo lepše podale k tradicionalni arhitekturi. Na drugi strani pa ustvarjajo lamelne ograje sodobnejši in minimalistični videz, zato so še posebej odlična izbira za moderne novogradnje.
- Zasebnost: Tako klasična kot tudi lamelna ograja vam lahko omogočata različno stopnjo zasebnosti, glede na njihovo zasnovo in razmik med lamelami oziroma profili. V splošnem pa velja, da lamelne ograje zagotavljajo več zasebnosti, saj je mogoče prilagajati tako širino lamel kot tudi razmik med njimi.
- Stopnja prilagodljivosti: Če si želite večje prilagodljivosti, potem so lamelne ograje vsekakor boljša izbira. Lamelna alu ograja je lahko izdelana izključno po vaših željah, saj je mogoče prilagoditi slog, širino in razmik lamel, videz lamel in barvo. Na ta način dobite dvoriščno in balkonsko ograjo, ki bo popolnoma zadovoljila vašemu okusu in arhitekturi doma.
- Namen: Naslednji pomemben dejavnik, na katerega morate pomisliti, je zagotovo namen ograje. Lamelne ograje veljajo za vsestransko uporabne, saj z njimi ograjujemo tako balkone kot tudi dvorišča in vrtove. Na drugi strani pa se klasične ograje pogosteje uporabljajo za zagotavljanje varnosti, označevanje meje ali za dvorišča in vrtove.
- Varnost: Kar se tiče varnosti, so tako lamelne kot tudi klasične ograje zelo učinkovite pri preprečevanju nedovoljenega prehajanja na vašo posest. Moramo pa na tem mestu še enkrat izpostaviti predvsem varnost klasičnih balkonskih ograj.
Nakup ograje je dolgoročna naložba, zato od vas zahteva tehten razmislek. Pri izbiri med klasično in lamelno ograjo pomislite predvsem na vaše potrebe in želje, zunanjo okolico, proračun in estetske preference – tako bo odločitev zagotovo lažja!
Ključne besede: ograja, dom, hiša, lamelna ograja, klasična