Priprava na novo kolesarsko sezono - kaj potrebujem?
03. 02. 2023 ob 09:54
Treba je poskrbeti za kolo, za ustrezno kolesarsko opremo in seveda za svojo telesno pripravljenost.
Dnevi se daljšajo in že malce diši po pomladi. Če si naveličani snega že ogledujete svoje kolo, je čas, da se pripravite na prve kilometre v novi kolesarski sezoni. Preden pa navdušeno poženete pedala, je dobro posvetiti nekaj časa in energije temeljitim pripravam.
Le tako bodo ture prijetne in varne. Poglejmo, na kaj vse je dobro pomisliti, preden nas sonce premami na pot.
Oblecite se za vsako vremensko razmero
Pomlad s seboj prinaša obilico nestanovitnega vremena. Čeprav se na pot odpravite na sončno jutro, se lahko domov vrnete premraženi in mokri. Tako se je včasih res težko obleči za te prav nemogoče razmere.
Predlagamo, da si nadenete tanke plasti oblačil, ki jih lahko po potrebi pospravite v nahrbtnik. Morda so na mestu dolge hlače ali pajkice, zgoraj pa kratki rokavi, čez katere damo dolge rokave ali pa vetrovko oziroma dežno jakno.
Če pričakujete več padavin, pa tudi kolesarski nadčevlji oziroma galoše ne bodo odveč.
Na pot le z brezhibnim kolesom
Verjetno ni treba posebej poudarjati, kako pomembno je imeti brezhibno kolo. Pomladanske priprave začnite s temeljitim čiščenjem, ki odstrani vse mastne madeže in umazanijo. Potem pa naj sledi temeljit pregled stanja kolesa. Pri tem se osredotočite na:
- pogonsko verigo in prestave
- zavore
- krmilo.
Z novimi zavorami, gumami in verigo lahko dosežete veliko. Kolo je namreč tisto sredstvo, ki vas bo varno pripeljalo od starta do cilja, zato si zasluži nekaj več skrbi in truda.
Naredite kolesarjenje varno in udobno z odlično opremo
Varnost in udobje na kolesu sta tesno povezana z opremo. Če greste s kolesom v službo, v park, na dolgo cestno turo ali na spust s hriba, je izbor opreme pomemben. Za vsako dejavnost s kolesom je veliko možnosti glede opreme, ki vam lahko naredijo kolesarjenje prijetnejše in predvsem bolj varno.
Preverite, v kakšnem stanju je vaša kolesarska čelada. Ta naj se vam tesno prilega, vendar naj ne tišči. Prav tako naj čelada ustreza tudi vašemu kolesarskemu slogu – ni namreč vseeno ali kolesarite po cesti ali uživate v gorskem kolesarstvu – padci in poškodbe se tu zelo razlikujejo. Sodobne čelade imajo poleg osnovne funkcije varovanja glave še druge lastnosti, zato razmislite, kaj še potrebujete: več zračenja, senčnik ali morda nastavek za akcijsko kamero.
Kolesarski nahrbtniki so priročni pripomočki za vso prtljago, ki jo želite vzeti na pot. Da nahrbtnik kolesarja ne ovira, se mora vedno varno in tesno prilegati. Za dodatno udobje skrbijo še mrežasti bočni trakovi in podloženo hrbtišče. Tu so v ospredju predvsem nahrbtniki znamke Deuter, ki navdušujejo z različnimi velikostmi, vodotesnostjo, lahkostjo in predvsem s premišljenimi funkcionalnostmi in dodatki, kot so nosilec za očala, raztegljiv notranji žep za mokro perilo, razdelek za pripomočke, žepek za telefon, itd.
Poskrbite za svojo formo
Ne le kolo, tudi vi morate biti v kondiciji, če želite premagovati kilometre na kolesu. Za začetek preverite, kako se prehranjujete in poskrbite za redne in uravnotežene obroke, ki vsebujejo več zelenjave in primerno količino beljakovin.
Naredite kakšen dodaten kilometer na sprehodu, poskrbite za kardio in vaje za moč. Ne pozabite, da ostati zdrav pomeni, da kdaj tudi preskočite kakšno vožnjo, če ste prehlajeni, in se raje pozdravite, preden se vam stanje poslabša.
Zavedati se je treba, da ste vi gonilna sila na kolesu in da morate pred vsem ostalim poskrbeti najprej zase.
Postavite si specifične cilje
Če se to leto lotevate kolesarstva prvič ali pa znova, si postavite cilje, da boste vedeli, kaj zmorete. Cilji vas bodo motivirali za to, da kolesarite vsak dan ali pa da prekolesarite 100 kilometrov.
Za vsak cilj pa velja, da naj bo SMART: specific, measurable, achievalbe, relevant in time-bound. To pomeni – specifični, merljivi, dosegljivi, relelvantni in časovno omejeni. Namesto cilja »Več bom kolesaril.« si postavite konkreten cilj: »Letos bom do avgusta kolesaril vsak dan vsaj 15 kilometrov.«
Zaključne misli
Pred kolesarsko sezono torej preverite stanje svojega kolesa in mu privoščite servis. Poleg tega poskrbite zase in za svojo kondicijo, pri kolesarjenju pa ne pozabite na kolesarsko opremo, kot sta kolesarska čelada ali kolesarski nahrbtnik. Tako bodo vaši kilometri varni in udobni.
Meta opis (do 160 znakov):
Pred kolesarsko sezono torej preverite stanje svojega kolesa in mu privoščite servis. Poleg tega poskrbite zase in za svojo kondicijo, pri kolesarjenju pa ne pozabite na kolesarsko opremo, kot je kolesarski nahrbtnik.